Рятують чужі життя своєю кров’ю

      Коментарі Вимкнено до Рятують чужі життя своєю кров’ю

Рятують чужі життя своєю кров’ю Рятують чужі життя своєю кров’ю

За статистикою, кожна третя людина протягом життя потребує переливання крові. Допомога донорів необхідна при операції, травмах, ускладненнях при пологах. Як правило, ніхто з пацієнтів не знає імен своїх рятівників, та й добровольцям часто не повідомляють, хто отримує

їх кров.

«Вісім років тому донори врятували нас із сином, – згадує курянка Олена. – Юрі було 15, коли ми потрапили в страшну аварію. В ожеледь я не впоралася з керуванням, машина перекинулася і врізалася в стовп. Не пам’ятаю, хто викликав рятувальників, як нас везли до лікарні. Пізніше лікарі розповіли: нам потрібна кров. Син постраждав найбільше. За словами доктора, чудо, що його врятували. Зробити це вдалося завдяки донорам ».

Дієта для донора

«Кров потрібна круглий рік, особливо поширені групи, – розповідає Ольга Дурова, завідуюча донорським центром Курської області клінічної станції переливання крові. – На жаль, люди мало знають про донорство, тому довіряють безглуздим чуткам. Наприклад, кажуть, що при здачі крові можна чимось заразитися. Але це не так: всі шприци одноразові, розкриваються при людині. Процедура безболісна і навіть корисна, оскільки стимулює організм до відтворення крові та її компонентів ».

Перш ніж опинитися в залі переливання, що бажає стати донором проходить ряд процедур. У них є навіть своя «дієта»: перед кроводачи не їсти жирне і гостре, кілька днів не вживати алкоголь і не палити, а вранці перед процедурою з’їсти чай з булочкою. Ольга Миколаївна зазначає: між процедурами повинен бути перерва в 60 днів, плазму можна здавати через місяць. Жінкам можна здавати кров чотири рази на рік, чоловікам – п’ять.

Для відвідування станції необхідний тільки паспорт, з яким майбутнього донора направлять в реєстратуру. Вас заносять до бази даних і видають «Анкету донора», де належить відповісти на питання про своє здоров’я. Є ряд протипоказань.

«Людині має виповнитися 18 років, а вага його повинен перевищувати 50 кілограмів, – пояснює Ольга Дурова. – До абсолютних протипоказань для здачі крові відносяться такі серйозні захворювання як сифіліс, ВІЛ-інфекція, туберкульоз, онкологія, хвороби крові, органів дихання і травлення, вірусні гепатити, психічні та серцево-судинні хвороби. До тимчасових – видалення зуба (повинно пройти 10 днів), нанесення татуювання, пірсинг, ангіна, грип, ГРВІ (місяць з моменту одужання), прийом алкоголю (48 годин), щеплення, період вагітності та лактації ».

У майбутнього донора беруть кров з пальця і??досліджують на спеціальному приладі «Хемос СП II», який визначає групу крові та резус-належність. Персонал курської станції відзначає, що раніше робити це було складніше. Тепер же використовуються сучасні технології: пробірки ставлять в апарат, дані автоматично завантажуються в комп’ютер. Хтось із присутніх жартує, що завдяки рішенню стати донором впізнав свою групу крові.

Ще одна пробірка «вирушає» в лабораторію, де комп’ютерні технології перевіряють, чи хворів чим-небудь чоловік. Тих, хто успішно пройшов «тести», відправляють на подальше медобстеження. Перед донацією людині дають сік, а після неї – воду, шоколадку, грошову компенсацію у розмірі 250 рублів і два дні відпустки.

Донор повинен визначитися, що буде здавати: плазму, еритроцитної маси або тромбоцити – різниця для нього тільки в тривалості. Збір еритроцитів займає приблизно п’ять хвилин, плазму здають близько 40 хвилин, а тромбоцити більше години. Процедура досить проста: донор сідає в зручне крісло, в вену вводять одноразову голку, а по закінчення потрібного часу, який визначає спеціальний прилад, медсестра накладає давить пов’язку.

Рекорд кровоздачі Миколи Пахомова

«На курських донорів скаржитися не доводиться: здають регулярно, коридори станції ніколи не пустують, – говорить Дурова. – Коли трансфузиология як наука тільки починалася, пацієнтам переливали цільну кров. Це було небезпечно: невідомо, чи виживе людина чи ні. Але коли зрозуміли, що кров складається з компонентів, стало ясно, що хворому часто потрібен лише один з них. Якщо у нього недокрів’я, то навіщо йому вливати плазму? Йому потрібні еритроцити. »

Узяту у донорів кров працівники станції відправляють у відділення заготівлі, де її зважують, переробляють на компоненти, заморожують і поміщають в сховище. Ольга Миколаївна відзначає, що плазма може зберігатися три роки, еритроцити – 41 день, а тромбоцити – тільки п’ять. Але так як необхідність в крові цілодобова, компоненти довго не затримуються.

«Я називаю цих людей героями сьогоднішнього дня. Вони прості люди, але здійснюють добру справу безоплатно, – розповідає «ДДД» завідувачка. – У Курській області понад 6000 почесних донорів: це люди, які склали 40 раз кров або 60 – плазму. Їх «професійний» свято відзначається по всьому світу 14 червня ».

Є куряне, які вперше прийшли здавати кров ще в молодості, а зараз продовжують робити це, вже будучи пенсіонерами. Одним з таких людей є почесний донор Росії Микола Пахомов.

Вперше він здав кров у 21 рік для своєї вагітної дружини Ірини, якій потрібно було переливання. Нині чоловікові 53, він двічі ставав регіональним переможцем конкурсу «Кращий донор Росії», є рекордсменом Курської області за кількістю кровоздач: їх на його рахунку більше 380. Нещодавно Микола Павлович був визнаний «Людиною року-2013». Але й після цього не перестав приходити на станцію переливання, з готовністю відгукуючись на всі пропозиції медиків з приводу донорства. Потрібно, значить, потрібно.

«Я не прагнув отримати нагороду, хоча це, звичайно, приємно, – каже курянін. – Але ще приємніше знати, що ти допоміг врятувати чиєсь життя. Адже бувають такі моменти, коли без крові людини не вилікувати. Буду здавати, поки дозволяє здоров’я ».

Осторонь не залишаються і самі працівники станції. Наприклад, на рахунку медрегистраторами Олени Денисенко, донора з 15-річним стажем – 57 кроводач: «Все колеги здавали, і я зважилася. Спочатку було моторошне відчуття страху, а потім полегшення від того, що змогла себе перебороти, і моральне задоволення від того, що допомогла людям ».

З часом до благородної справи підключилася вся її сім’я. Підростаюча донька Олени вперше в житті хоче прийти сюди, зазначивши повноліття. «Молодь починає свідоме життя з хороших вчинків: дарують життя іншим людям, – говорить Денисенко. – І це правильно ».

Христина Уколова, фото автора

Висловіть свою думку про статтю