Дієти при гастриті шлунка. Лікувальна дієта при загостренні гастриту

      Коментарі Вимкнено до Дієти при гастриті шлунка. Лікувальна дієта при загостренні гастриту

Дієти при гастриті шлунка. Лікувальна дієта при загостренні гастриту. Дієти при гастриті шлунка. Лікувальна дієта при загостренні гастриту.

Запальне захворювання шлунка – гастрит – вимагає обов’язкового дотримання дієти, яка в багатьох випадках стає

основою лікування.

Гастрит – це група захворювань, що характеризуються наявністю запального процесу слизової оболонки шлунка. Лікувальні дієти при гастриті істотно різняться залежно від типу захворювання і фази перебігу процесу. Так, наприклад, при гострому стані дієта вкрай щадна, тоді як в період ремісії, коли хронічний процес «спить», допустимо харчування, максимально наближене до звичайного раціону. Тому перш ніж приступити до опису дієти при гастриті шлунка спробуємо розібратися з різновидами захворювання.

Гострий гастрит: сильно виражено запалення, що часто пов’язано з харчовим отруєнням або грубим порушенням дієти. Гастрит хронічний може бути у двох основних формах: у стадії загострення і в стадії ремісії. Загострення хронічного процесу гранично схоже на гострий стан; для ремісії характерно згасання симптоматики і відсутність (або мала виразність) скарг.

Крім гострого та хронічного процесу виділяють гастрит з підвищеною та із зниженою кислотністю. У першому випадку шлунковий сік має високу кислотність – дієта повинна бути спрямована на її зниження і захист слизової оболонки; у другому випадку дієтичні рекомендації спрямовані на стимуляцію вироблення шлункового соку.

Дієта при гострому гастриті

Якщо поставлений діагноз гострого або ерозивного гастриту, дієта повинна бути найбільш суворою. Вона відома в медицині як дієта № 1. Її принципи полягають в різноспрямованому «щадіння»: механічному, термічному і хімічному. Таким чином, їжа не повинна бути гарячою, мати напіврідку і рідку консистенцію і не викликати стимуляцію ферментної секреції шлунково-кишкового тракту.

У перші дні гострого стану призначають стіл № 1а, який накладає особливо жорсткі обмеження на раціон пацієнта. Стіл № 1 – це дієта при гастриті і панкреатиті, загострення яких вже йде на спад. Залежно від стану і скарг може бути призначений протертий і непротертий варіант дієти.

Основні правила дієти при гастриті (в гостру фазу)

Збалансованість раціону. Відсутність агресивних продуктів (гарячих або холодних, стимуляторів секреції і т. п.). Вся їжа вариться або готується на пару; якщо використовують запікання, то виключають утворення скоринки. Сіль дозволена в невеликій кількості. Кількість рідини на добу: 1200-1800 мл.

Дієта при гастриті і панкреатиті в стадії стихання загострення включає в себе:

    слизові, овочеві та молочні супи; супи на слабкому м’ясному бульйоні; при гострому, в тому числі ерозивно гастриті дієта має на увазі приготування «вивареного м’яса» – Це робиться для максимального зниження екстрактивних речовин; сухе печиво, підсушений білий хліб; нежирна риба, м’ясо без плівок і бульйону; молочні продукти, некислі кисле молоко і кефір; сир, сир несолоний тертий; яйце некруто; каші, виключаючи пшоняну, кукурудзяну, ячну; дієта при загостренні гастриту не допускає використання в стравах бобових культур і макаронів; з овочів дозволяють морква, картопля, цвітну капусту, буряк; фрукти тільки у вареному вигляді; компоти, киселі (Не сік!); чай, какао; зефір, цукор, варення (некислими), мед.

Як вже згадувалося вище, дієта при загостренні гастриту хронічного аналогічна вищеописаної, призначеної для гострих запальних процесів. Однак остаточні рекомендації за призначенням дієти може дати тільки кваліфікований лікар, що має на руках результати досліджень.

Дієта при атрофічному гастриті (гастриті із зниженою кислотністю)

Атрофічний гастрит – набагато більш рідкісне захворювання, характерне для людей похилого віку. Стоншена слизова оболонка шлунка не справляється з секреторною функцією, їжа перетравлюється недостатньо і звідси – численні порушення в роботі шлунково-кишкового тракту.

Дієта при атрофічному гастриті увазі:

дробове харчування; помірне механічне і термічне «щажение»; стимуляція секреторної функції.

При зниженій кислотності для живлення вибирають відварні, приготовані на пару, смажені, печені страви, в яких, однак, немає грубої скориночки (при смаженні не використовують паніровці). Продукти з великою кількістю сполучної тканини і клітковини вживають в протертому вигляді. Виключають дратівливі, важко перетравлювані продукти.

Дієта при хронічному гастриті у стадії ремісії

Коли пацієнт практично не пред’являє скарг і ознаки активного запалення відсутні, для живлення рекомендований стіл № 15, який в медицині ще називають «загальним столом». У даному випадку слово «загальний» увазі універсальність такої дієти, яка, по суті, наближається до стандартів здорового харчування. Раціон повинен бути збалансований, не містити великої кількості тваринних жирів, солі, солодощів. Виключаються копченості, газовані напої, гострі, пряні страви.

Дієта при гастриті у дітей старше 1,5 років не має яких-небудь істотних особливостей. Калорійність дитячого меню розраховується виходячи з віку і маси тіла дитини.

Дієта при гастриті для схуднення

Якщо у пацієнта з захворюванням шлунка виникає потреба знизити вагу, йому варто орієнтуватися на стандартну дієту при хронічному гастриті. Який підхід у цьому випадку буде безпечним?

Ніяких монодиет і жорстких голодувань. Виключені всі дієти з незбалансованим харчуванням. Обмеження калорійності можливо тільки в період ремісії. Калорійність можна знизити за рахунок обмеження тортів, тістечок, цукерок, тваринних жирів, проте зовсім виключати вуглеводи і жири не можна. Калорійність можна знизити помірно. Зниження ваги при цьому буде поступовим (кілька місяців), зате безпечним і надійним. Не забудьте про грамотної фізичному навантаженні. дієта при гастриті і панкреатиті, дієта при гастриті шлунка, ерозивний гастрит дієта, дієта при хронічному гастриті, дієта при атрофічному гастриті, дієта при загостренні гастриту, дієта при гострому гастриті, дієта при гастриті для схуднення, дієта при гастриті у дітей < / tags>

Також:

  • хронічний гастрит дієта скільки днів